Wiatr w Polsce

Podstawą do rozważań na temat prędkości wiatru w Polsce jest praca prof. Haliny Lorenc pt. „Atlas Klimatu Polski”. Wynika z niej, że średnia roczna prędkość wiatru w Polsce waha się między 2,8 m/s a 3,5 m/s.

Prędkości powyżej 4 m/s występują na 2/3 powierzchni kraju, a powyżej 5 m/s występują już tylko w 1/3 powierzchni.

wiatrwpolsce1

Powyższe dane obrazuje mapa opracowana przez prof. H. Lorenc na podstawie danych pomiarowych z lat 1971-2001.

Najmniejsza startowa prędkość wiatru, turbin oferowanych przez firmę BrasiT wynosi 1.5 m/s (3.4 mph), tak więc  ok. 70 % obszaru kraju spełnia minimalne warunki do wykorzystania wiatru dla celów energetycznych (przy założeniu v > 4 m/s (średnia roczna).

wiatrwpolsce2

Wiatr jest wywołany przez różnicę w nagrzewaniu lądu i mórz, biegunów i równika, czyli przez różnicę ciśnień między różnymi strefami cieplnymi. Ocenia się, że około 1-2% energii słonecznej dochodzącej do Ziemi ulega przemianie na energię kinetyczną wiatru, stanowi to 2700 TW. 25% tej energii przypada na stumetrową grubość warstwy powietrza atmosferycznego otaczającego bezpośrednią powierzchnię Ziemi.  Jeśli uwzględni się różne rodzaje strat, oraz możliwości rozmieszczenia instalacji wiatrowych, mają one potencjał energetyczny o mocy 40 TW.7

Produkcja energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe w rzeczywistych warunkach może osiągnąć 17 % pokrycia bilansu energetycznego kraju. Jak widać energetyka wiatrowa nie osiągnie decydującego udziału w Polskiej energetyce, ale pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie całej Ziemi.

Katalogi do pobrania
Zapoznaj się z aktualnymi katalogami prezentującymi szeroką gamę produktów.
Zaufali nam
Dołącz do grona zadowolonych klientów.
Gminy
Zakopane
Biała Piska
Brzeziny
Prochowice
Trzebowisko
Teresin
Leżajsk
Lubicz
Kraśnik
Szydlłowo
Przedsiębiorstwa
onninen
Asaj
krotinvest
żabka
Kaczmarek electric
Kopel
Enegra
skanska
Strabag
Alfa elektro
Ciechdrog
Dorian
Grupa PBI
Instal uniejów
Polaqua
Trakt
Nowa elektro
Park M